21.04.2009

Invalidný dôchodok a výška zárobku

Chcela by som sa informovať, či je možné pracovať pri invalidite a mať neobmedzený príjem bez rizika straty invalidného dôchodku?

Keď som dobre informovaná, od 1. januára 2004 sa nerozlišuje čiastočná a úplná invalidita, ale existuje len jeden pojem, a to INVALIDITA, ktorá je dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, v dôsledku ktorého nastal pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou. Za informácie Vám vopred ďakujem!

Od: Erika Bartalosová

Odpoved na otazkuje, je ano, popri poberani invalidneho dôchodku je mozne pracovat bez akehokolvek obmedzenia, bez ohladu na vysku dosahovaneho prijmu zo zarobkovej cinnosti. Od 1.1.2004 sa nerozlisuje plna a ciastocna invalidita, zakon o socialnom poisteni pozna len jeden pojem, a to "invalidita", ktorou sa rozumie pokles schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost o viac ako 40%. V zasade mozno zjednodusene povedat , ze invalidita v rozpäti viac ako 40% do 70% zodpoveda "ciastocnej invalidite" a pokles schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost nad 70% zodpoveda "plnej invalidite". Rozlisovanie percent v intervale nad 40-70% je dôlezite z pohladu urcenia vysky dôchodku, pretoze ak je invalidita v tomto percentualnom rozpäti, premieta sa to vo vyske dôchodku (vypocitana suma invalidneho dôchodku sa vynasobi %-tom poklesu schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost - napr. suma dôchodku 300 Eur, pokles schodpnosti 45% , suma invalidneho dôchodku je 300x45% = 135 Eur. Ak je pokles schopnosti nad 70%, prizna sa plna suma dôchodku bez jeho penasobenia %-alnym poklesom schopnosti vykonavat zarobkovu cinnost- napr suma dôchodku 300 Eur, pokles schopnosti 75%, suma invalidneho dôchodku je 300 Eur.

S pozdravom K.K.


Komentáre

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

* - povinná položka

*

CAPTCHA image for SPAM prevention
Ak neviete prečítať kód, klknite sem.
*

*
MLW Control